لطفا چند لحظه صبر نمائید

معرفی لایسنس License میکروتیک 

لایسنس ها در کمپانی میکروتیک به معنای مجوزهای استفاده از قابلیت ها و ویژگی های سیستم عامل Router OS این کمپانی میباشد . لایسنس ها بنا بر مشخصات سخت افزاری روتربردها و یا استفاده از سایر امکانات روتر مانند امکان پشتیبانی از تعداد کلاینت های User Manager و یا کلاینت هایی که از انواع تانلها استفاده می کنند مشخص می گردند .

سطح دسترسی ها در لایسنس میکروتیک 

سیستم عامل میکروتیک Router OS دارای چند سطح مجوز یا License Level می باشد. 

لازم به ذکر است سیستم عامل میکروتیک که به تازگی نصب شده است دارای لایسنس لول صفر نیز می باشد و فقط به مدت زمان 24 ساعت می توان از امکانات این لایسنس به صورت نامحدود استفاده کرد. البته منظور از بازده زمانی 24 ساعت، مدت زمان روشن بودن دستگاه به مدت 24 ساعت است و اگر زودتر خاموش شده باشد مجددا بعد از روشن شدن روتر ادامه این زمان محاسبه می گردد.

کمپانی میکروتیک ۶ لایسنس برای سیستم عامل  خود عرضه کرده است  , به هر لایسنس اصطلاحا یک Level گفته می شود . به طور مثال لایسنس شماره ۶ میکروتیک را لایسنس Level 6 میکروتیک می گویند . بدیهی است هر لایسنس یک سری موارد و قابلیت هایی را شامل میشود , هر سطح مجوز ، ویژگی های بیشتری را نسبت به سطح قبلی خود دارد، ویژگی هایی مانند: امکان مدیریت کاربران بیشتر، تعداد کانکشن ها و... . از جمله مجوزهای قابل ارائه برای میکروتیک، مجوزهای سطح 4 ، 5 ، 6 هستند . سیستم عامل تمام روتربرد ها میکروتیک لایسنس شده هستند و به طور پیش فرض بر روی سخت افزار های محصولات نصب شده اند .

توضیحات مربوط به لایسنس  LEVEL 0
وقتی ما Router OS را برای اولین بار دانلود مینمائیم کمپانی میکروتیک بدون دریافت هزینه برای 24 ساعت تمامی دسترسی ها در سیستم عامل Router OS را فقط به مدت 24 ساعت در اختیار شما قرار میدهد . با سپری شدن زمان اعلام شده دسترسی شما به تمامی موارد مسدود میشود .

توضیحات مربوط به لایسنس LEVEL 1
لایسنس Level 1 صرفا بصورت DEMO ( نسخه نمایشی) میباشد و صرفا شما میتوانید با محیط سیستم عامل میکروتیک از این طریق بیشتر آشنا شوید . شما با ساخت یک حساب کاربری در سایت میکروتیک میتوانید از این لایسنس بصورت رایگان استفاده نمائید .

توضیحات مربوط به لایسنس LEVEL 3
در تمامی محصولات کمپانی میکروتیک تمامی امکانات مربوط به لایسنس L3 عرضه شده است و به نوعی باید گفت این LEVEL شروع دسترسی به لایسنس های کمپانی میکروتیک میباشد که در تمامی محصولات این کمپانی در دسترسی شما میباشد و در این مورد احتیاج به خرید لایسنس نمیباشد . و قابلیت ها و امکانات این لایسنس بصورت پیش فرض در تمامی محصولات میکروتیک در دسترس شما قرار خواهد داشت .
در لایسنس LEVEL 3 ما یک سری از موارد را در دسترس خواهیم داشت . در این لایسنس تنها اجازه اتصال Point To Point (نقطه به نقطه) در سیستم های وایرلس را به ما میدهد , در صورتی که شما احتیاح به محصولی دارید که از آن به عنوان بخش مرکزی شبکه در ارتباط های Point to Multi Point (یک نقطه به چند نقطه) بهره گیری نمائید , میتوانید از محصولی استفاده نمائید که از لایسنس L4 پشتیبانی مینماید و یا برای محصول خود لایسنس L4 را خریداری نمائید .

توضیحات مربوط به لایسنس LEVEL 4 
در لایسنس LEVEL 4 ما تمامی مواردی که در لایسنس LEVEL 3 ارائه شده بود را خواهیم داشت با این تفاوت که در لایسنس LEVEL 4 در سیستم های وایرلس اجازه استفاده از دستگاه به عنوان بخش مرکزی شبکه در ارتباط های Point to Multi Point (یک نقطه به چند نقطه) را خواهیم داشت و تعداد کاربران همزمان ما در سرویس HotSpot نیز از 1 کاربر به 200 کاربر افزایش پیدا میکند . کمپانی میکروتیک این لایسنس را در بسیاری از محصولات بصورت پیش فرض ارائه کرده است . لذا ما به شما اکیدا توصیه مینمائیم قبل از خرید محصولات کمپانی میکروتیک نسبت به نوع لایسنس ارائه شده در محصول تحقیق نمائید و سپس اقدام به خرید نمائید تا متحمل ضرر های احتمالی نشوید .

توضیحات مربوط به لایسنس های LEVEL 5 , LEVEL 6  
تفاوت لایسنس های 5 و 6  در محدودیت تعداد مدیریت کاربران  , تعداد کانکشن ها و .... میباشد . همانطور که در جدول زیر مشاهده مینمائیم در لایسنس L6 ما در حقیقت هیچ محدودیتی برای تعداد کاربران نخواهیم داشت .

با توجه به توضیحات ارائه شده ضروری است قبل از خرید محصولات میکروتیک ظرفیت شبکه خود را شناسائی نمائید و سپس اقدام به خرید محصولات میکروتیک نمائید .
 
سطح  لایسنس                                                                                 سطح 0            سطح 1           سطح 3          سطح 4           سطح 5           سطح 6        
قیمت  -               -         45 دلار  95 دلار  250 دلار 
پشتیبانی از Wireless AP 24 ساعت - - بله  بله بله
پشتیبانی از Wireless Client & Bridge 24 ساعت - بله بله بله بله
پشتیبانی از پروتکل های RIP ، OSPF ، BGP 24 ساعت  - بله بله  بله بله
حداکثر تعداد EoIP Tunnels 24 ساعت  1 نامحدود نامحدود نامحدود نامحدود
حداکثر تعداد PPPoE Tunnels 24 ساعت 1 200 200 500 نا محدود
حداکثر تعداد PPTP Tunnels 24 ساعت  1 200 200 500 نا محدود 
حداکثر تعداد L2TP Tunnels 24 ساعت 200 200 500 نامحدود
حداکثر تعداد OVPN Tunnels 24 ساعت 1 200 200 نامحدود نامحدود
حداکثر تعداد Vlan 24 ساعت  1 نامحدود نامحدود نامحدود نامحدود
تعداد کاربر همزمان فعال در HotSpot 24 ساعت  1 1 200 500 نامحدود
پشتیبانی از Radius Client 24 ساعت  - بله  بله بله  بله 
تعداد Queues                                                         24 ساعت  1 نامحدود نامحدود نامحدود نامحدود
پشتیبانی از Web Proxy 24 ساعت - بله بله  بله  بله 
حداکثر تعداد Session فعال در User Manager 24 ساعت  1 10 20 50 نامحدود
تعداد KVM Guests ندارد 1 نامحدود نامحدود  نامحدود نامحدود

اطلاع از سطح دسترسی لایسنس محصول 
برای اطلاع از سطح دسترسی لایسنس محصولی که خریداری کرده ائید میتوانید به دو شکل اقدام نمائید .

شیوه اول 
از طریق نرم افزار Winbox و یا نسخه تحت وب به سیستم عامل دستگاه خود متصل شوید .
 از منوهای سمت چپ عنوان New Terminal را انتخاب نمائید .
 در صفحه ی باز شده عبارت زیر را تایپ نمائید
system license print
سیستم به صورت اتوماتیک لایسنس و Software ID دستگاه شما را اعلام خواهد نمود .
[admin@TRE Router] > /system license print 
 software-id: "FZ7T-01TL"
 nlevel: 4
 features: 
[admin@TRE Router] >

شیوه دوم 
از طریق نرم افزار Winbox و یا نسخه تحت وب به سیستم عامل دستگاه خود متصل شوید .
 از منوهای سمت چپ عنوان System و سپس License را انتخاب نمائید .
 در صفحه ی باز شده لایسنس و Software ID دستگاه شما قابل رویت میباشد.