لایسنس میکروتیک
کمپانی میکروتیک ۶ لایسنس برای سیستم عامل  خود عرضه کرده است  , به هر لایسنس اصطلاحا یک Level گفته می شود . به طور مثال لایسنس شماره ۶ میکروتیک را لایسنس Level 6 میکروتیک می گویند . بدیهی است هر لایسنس یک سری موارد و قابلیت هایی را شامل میشود , مثلا برای استفاده از تمامی امکانات یک روتر باید لایسنس Level 6 میکروتیک را تهیه نمائید . اما برای شبکه های کوچک که نیاز به آنلاین بودن افراد بسیار زیاد ندارند لایسنس Level 4 هم جوابگوی کار خواهد بود . سیستم عامل تمام روتربرد ها میکروتیک لایسنس شده هستند و به طور پیش فرض بر روی سخت افزار های محصولات نصب شده اند .

توضیحات مربوط به لایسنس  LEVEL 0
وقتی ما Router OS را برای اولین بار دانلود مینمائیم کمپانی میکروتیک بدون دریافت هزینه برای 24 ساعت تمامی دسترسی ها در سیستم عامل Router OS را فقط به مدت 24 ساعت در اختیار شما قرار میدهد . با سپری شدن زمان اعلام شده دسترسی شما به تمامی موارد مسدود میشود .

توضیحات مربوط به لایسنس LEVEL 1
لایسنس Level 1 صرفا بصورت DEMO ( نسخه نمایشی) میباشد و صرفا شما میتوانید با محیط سیستم عامل میکروتیک از این طریق بیشتر آشنا شوید . شما با ساخت یک حساب کاربری در سایت میکروتیک میتوانید از این لایسنس بصورت رایگان استفاده نمائید .

توضیحات مربوط به لایسنس LEVEL 3
در تمامی محصولات کمپانی میکروتیک تمامی امکانات مربوط به لایسنس L3 عرضه شده است و به نوعی باید گفت این LEVEL شروع دسترسی به لایسنس های کمپانی میکروتیک میباشد که در تمامی محصولات این کمپانی در دسترسی شما میباشد و در این مورد احتیاج به خرید لایسنس نمیباشد . و قابلیت ها و امکانات این لایسنس بصورت پیش فرض در تمامی محصولات میکروتیک در دسترس شما قرار خواهد داشت .
در لایسنس LEVEL 3 ما یک سری از موارد را در دسترس خواهیم داشت . در این لایسنس تنها اجازه اتصال Point To Point (نقطه به نقطه) در سیستم های وایرلس را به ما میدهد , در صورتی که شما احتیاح به محصولی دارید که از آن به عنوان بخش مرکزی شبکه در ارتباط های Point to Multi Point (یک نقطه به چند نقطه) بهره گیری نمائید , میتوانید از محصولی استفاده نمائید که از لایسنس L4 پشتیبانی مینماید و یا برای محصول خود لایسنس L4 را خریداری نمائید .

توضیحات مربوط به لایسنس LEVEL 4 
در لایسنس LEVEL 4 ما تمامی مواردی که در لایسنس LEVEL 3 ارائه شده بود را خواهیم داشت با این تفاوت که در لایسنس LEVEL 4 در سیستم های وایرلس اجازه استفاده از دستگاه به عنوان بخش مرکزی شبکه در ارتباط های Point to Multi Point (یک نقطه به چند نقطه) را خواهیم داشت و تعداد کاربران همزمان ما در سرویس HotSpot نیز از 1 کاربر به 200 کاربر افزایش پیدا میکند . کمپانی میکروتیک این لایسنس را در بسیاری از محصولات بصورت پیش فرض ارائه کرده است . لذا ما به شما اکیدا توصیه مینمائیم قبل از خرید محصولات کمپانی میکروتیک نسبت به نوع لایسنس ارائه شده در محصول تحقیق نمائید و سپس اقدام به خرید نمائید تا متحمل ضرر های احتمالی نشوید .

توضیحات مربوط به لایسنس های LEVEL 5 , LEVEL 6  
تفاوت لایسنس های 5 و 6  در محدودیت تعداد کاربران میباشد . همانطور که در جدول زیر مشاهده مینمائیم در لایسنس L6 ما در حقیقت هیچ محدودیتی برای تعداد کاربران نخواهیم داشت .

با توجه به توضیحات ارائه شده ضروری است قبل از خرید محصولات میکروتیک ظرفیت شبکه خود را شناسائی نمائید و سپس اقدام به خرید محصولات میکروتیک نمائید . 

سطح  لایسنس                                                                                
سطح 0           
سطح 1          
سطح 3         
سطح 4          
سطح 5          
سطح 6        
پیکر بندی پشتیبانی اولیه 
-       
        -         
15 روز 
30 روز 
30 روز 
پشتیبانی از Wireless AP 
24 ساعت 
-
-
بله 
بله 
بله 
پشتیبانی از Wireless Client & Bridge
24 ساعت
-
بله
بله
بله
بله
پشتیبانی از پروتکل های RIP ، OSPF ، BGP
24 ساعت 
-
بله 
بله 
بله 
بله 
حداکثر تعداد EoIP Tunnels
24 ساعت 
1
نامحدود
نامحدود
نامحدود
نامحدود
حداکثر تعداد PPPoE Tunnels
24 ساعت
1
200
200
500
نا محدود
حداکثر تعداد PPTP Tunnels
24 ساعت 
1
200
200
500
نا محدود 
حداکثر تعداد L2TP Tunnels
24 ساعت 
200
200
500
نامحدود
حداکثر تعداد OVPN Tunnels
24 ساعت 
1
200
200
نامحدود
نامحدود
حداکثر تعداد Vlan
24 ساعت 
1
نامحدود
نامحدود
نامحدود
نامحدود
تعداد کاربر همزمان فعال در HotSpot
24 ساعت 
1
1
200
500
نامحدود
پشتیبانی از Radius Client
24 ساعت 
-
بله 
بله 
بله 
بله 
تعداد Queues                                                        
24 ساعت 
1
نامحدود
نامحدود
نامحدود
نامحدود
پشتیبانی از Web Proxy
24 ساعت 
-
بله 
بله 
بله 
بله 
حداکثر تعداد Session فعال در User Manager
24 ساعت 
1
10
20
50
نامحدود
تعداد KVM Guests
ندارد
1
نامحدود
نامحدود 
نامحدود
نامحدود